Skuggor från förr af Claire Rayner
?/100
Endnu ingen anmeldelser
Den tjugonde oktober 1866 anländer syskonen Amy och Fenton Lucas till England. Med ärvda pengar har de tagit färjan från Boston och köpt sitt första hem i London. Både Amy och Fenton är skådespelare, och i flera veckor besöker de stadens teatrar för att be om jobb.

En dag bryter Fenton benet och tvingas uppsöka sjukvård. De blir rådda att åka till Queen Eleanors sjukhus, och väl där stöter de på Abel och Freddy och lär på så vis känna familjen Lackland. Amy upptäcker snart att den kända aktrisen Lilith Lucas är hennes farmor, något som Abby inte vill höra talas om.

Upptäckten om släktskapet med Lilith Lucas gör Amy överlycklig, men när hon börjar nysta i det förflutna väcks gamla oförrätter till liv.
Claire Rayners krönika över Lackland-släkten sträcker sig från början av 1800-talet till långt in på 1900-talet. Serien består av 12 delar som både kan läsas fristående och kronologiskt.
Claire Rayner (1932-2010) var utbildad sjuksköterska och arbetade på flera olika sjukhus i London. Hennes stora intresse för medicinska och sociala frågor resulterade i ett stort antal artiklar och fackböcker. "Släkten Lackland" är hennes stora genombrott som skönlitterär författare.
De bedste priser:
Streaming-tjenesteAbonnementspris
Læs eller lyt hos Mofibo

Læs og lyt til denne og andre gode bøger i op til 20 timer for kr. 89 om måneden.
Mofibo giver også mulighed for 100 timers lytning for kr. 129 om måneden eller ubegrænset lytning for kr. 149 om måneden.
Tilmeld dig herover, download app'en og så er du i gang.

Skuggor från förr af Claire Rayner

Skuggor från förr

af Claire Rayner

Oversat af Ingrid Berglöf

Indlæst af Kim Rhedin Hüttner

Lydbog til download

ISBN: 9788726234855

Udgivet 04-07-2019 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Skuggor från förr' i de 488 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 112.937 andre anmeldelser af bøger.