Är det bara jag som bryr mig? af Camilla Dahlson
?/100
Endnu ingen anmeldelser

Är det bara jag som bryr mig?af Camilla Dahlson

Alarmet på mobilen ringer, och Wilma vänder sig under täcker för att stänga av det. Hon känner ett obehag i magen, och det tar några ögonblick innan hon inser varför. Idag börjar skolan. Wilma ska börja i sjätte klass, men hon räknar redan ner veckorna till nästa sommarlov.

Det är inte så att hon inte gillar skolan, hon älskar att lära sig nya saker. Problemet är att de andra tjejerna i klassen har blivit så ytliga under de senaste åren. Maja, Kajsa och Märta och de andra pratar mest om olika resor de gjort och sina nya kläder. Wilmas mamma arbetar som meteorolog och forskar om klimatförändringar, Wilma brukar läsa de rapporter hon tar hem i smyg. Allt hon tänker på när de andra pratar om resor och kläder är hur mycket de smutsar ner i miljön, men de andra i klassen skulle tycka att hon var knäpp om hon sade något om det.

Den första skoldagen blir bättre än Wilma väntat sig, när det visar sig att en ny tjej börjat i klassen. En tjej som bryr sig lika mycket om miljön som Wilma. När klassen börjar planera att ha en modevisning, bestämmer sig Wilma och hennes nya vän Gertrud för att visa upp en ny sorts mode.
Camilla Dahlson är en författare med sällsynt förmåga att skriva om svåra ämnen med lätt hand. Dahlson har skrivit flera barn- och ungdomsböcker som älskats av sina unga läsare.
De bedste priser:
Streaming-tjenesteAbonnementspris
Læs eller lyt hos Mofibo

Læs og lyt til denne og andre gode bøger i op til 20 timer for kr. 89 om måneden.
Mofibo giver også mulighed for 100 timers lytning for kr. 129 om måneden eller ubegrænset lytning for kr. 149 om måneden.
Tilmeld dig herover, download app'en og så er du i gang.

Är det bara jag som bryr mig? af Camilla Dahlson

Är det bara jag som bryr mig?

af Camilla Dahlson

Indlæst af Malin Janlöv

Lydbog til download

ISBN: 9788726221763

Udgivet 24-06-2019 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Är det bara jag som bryr mig?' i de 488 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 112.944 andre anmeldelser af bøger.