Slagfältets största triumfer af Allt Om Historia
?/100
Endnu ingen anmeldelser

Slagfältets största triumferaf Allt Om Historia

Slagets segrare är ofta den armé som har antingen flest soldater eller bäst vapen. Båda fördelarna kan dock uppvägas av en kallblodig manöver. Det visste både Alexander den store och Napoleon Bonaparte. Kallblodighet var även den ryske generalen Zjukovs styrka i slaget vid Kursk 1943. Visserligen var ryssarna flest, men de tyska Tiger- och Pantherstridsvagnarna var överlägsna de ryska stridsvagnarna med avseende på både skottvidd och pansar. Zjukov förskansade sig därför bakom minor och taggtråd och lät tyskarna anfalla. Först när tyskarna var utmattade slog han till. Svärmar av ryska stridsvagnar angrep i hög fart de tyska linjerna. Tyskarna överrumplades, och snart var ryssarna igenom. Efter ett blodbad, då pansarbesättningarna till slut slogs man mot man, drog tyskarna sig tillbaka och gav upp initiativet på östfronten.

"Slagfältets största triumfer" presenterar en rad dramer, där taktisk briljans och djärvhet förändrat krigets gång.
"Allt om Historia" tar med dig på en halsbrytande resa till svunna tider, så att du kan njuta av historiens största händelser. Följ med tillbaka i tiden – tillbaka till andra världskrigets frontlinjer, vikingarnas räder och egypternas gudsdyrkan. "Allt om Historia" är för dig som vill veta mer om spännande och dramatiska händelser i det förflutna.
De bedste priser:
Streaming-tjenesteAbonnementspris
Læs eller lyt hos Mofibo

Læs og lyt til denne og andre gode bøger i op til 20 timer for kr. 89 om måneden.
Mofibo giver også mulighed for 100 timers lytning for kr. 129 om måneden eller ubegrænset lytning for kr. 149 om måneden.
Tilmeld dig herover, download app'en og så er du i gang.

Slagfältets största triumfer af Allt Om Historia

Slagfältets största triumfer

af Allt Om Historia

Indlæst af Dan Kandell

Lydbog til download

ISBN: 9788726382778

Udgivet 15-04-2020 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Slagfältets största triumfer' i de 488 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 112.894 andre anmeldelser af bøger.