Åtta damer i leken af Elvy Ahlbeck
?/100
Endnu ingen anmeldelser

”Åtta damer i leken” är den medryckande, andra delen om Barmhärtighetssystrarna, skriven av den prisbelönta deckarförfattaren Elvy Ahlbeck.

Barmhärtighetssystrarnas efterlängtade återförening på pensionatet i Småland tar en abrupt vändning när en av medlemmarna inte dyker upp. Ingrid har påträffats död på järnvägen. Den brokiga skaran av äldre damer, som föreningens medlemmar består utav, måste nu använda sig av all sin människokännedom och slughet för att finna den som ligger bakom väninnans död. Men kommer polisen lyssna på de gamla kvinnorna?

Elvy Linnéa Ahlbeck (1931-2001) var en svensk författare och lärare. Ahlbeck skrev ett flertal kriminalromaner och publicerade även noveller i dagspressen. År 1964 belönades hon med Sherlock-priset för boken Mord utan förbindelse.

De bedste priser:
Streaming-tjenesteAbonnementspris
Læs eller lyt hos Mofibo

Læs og lyt til denne og andre gode bøger i op til 20 timer for kr. 89 om måneden.
Mofibo giver også mulighed for 100 timers lytning for kr. 129 om måneden eller ubegrænset lytning for kr. 149 om måneden.
Tilmeld dig herover, download app'en og så er du i gang.

Åtta damer i leken af Elvy Ahlbeck

Åtta damer i leken

af Elvy Ahlbeck

Med forord af

Indlæst af Anna Godenius

Lydbog til download

ISBN: 9788726030006

Udgivet 06-06-2018 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Åtta damer i leken' i de 527 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 116.734 andre anmeldelser af bøger.