Cymbeline af William Shakespeare

Cymbeline af William Shakespeare

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
This historical fiction is set in ancient Britain when it belonged to the Roman Empire. Cymbeline, a Celtic king who has lost both his sons, opposes his only child, princess Imogen’s marriage to the lowborn gentleman, Posthumus. In anger Cymbeline sends Posthumus to exile in Italy, where he falls into the company of the sleek Iachimo.

Imogen's stepmother and Iachimo forge sinister plans against the poor king's daughter. She soon decides to flee from her father's court keen to find her beloved Posthumus.

This bestseller contains plenty of surprising twists and turns, bloody confrontations and fatal encounters. But can the drama come to an end?

‘Cymbeline’ is one of William Shakespeare’s strongest plays, intertwined with themes of envy and forgiveness. As one of Shakespeare’s lesser-known romances, this historical romance mixes some of his most stunning verse with an interesting blend of history, legend and fairy tale. For fans of Meg Mason, Jennifer Weiner and Sally Thorne.
William Shakespeare (1564-1616) is widely considered the world's greatest dramatist and is often referred to as England's national poet or the Bard. Most famous for his timeless plays, he also wrote a multitude of poems and sonnets. Shakespeare was the blockbuster writer of his day, his many works concerning universal themes of life, love, death, revenge, grief, jealousy, murder, magic, and mystery. Among some of his most famous are ''Macbeth'', ''Romeo and Juliet'', and ''Hamlet'', but the list is long, and many continue to be studied and performed, both their original form and modern adaptations.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Cymbeline' af William Shakespeare i de 382 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 92.112 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger af William Shakespeare

Biografier og erindringer
Henry VIII af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Much Ado About Nothing af William Shakespeare Paperback · Ebog
PRISER FRA KR. 66,-
Skønlitteratur
Makbet af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 13,-
Biografier og erindringer
All's Well That Ends Well af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur 67
Richard II af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur
The Taming of the Shrew af William Shakespeare Paperback · Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Measure for Measure af William Shakespeare Paperback · Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Poskromienie złośnicy af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 13,-
Skønlitteratur
Król Lear af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
Hamlet af William Shakespeare Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur
Burza af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 10,-
Skønlitteratur
Óþelló af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 16,-

Andre bøger udgivet af Haase Forlag

Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 89
Stolthed og fordom af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 35,-
Skønlitteratur 94
Kongens Fald af Johannes V. Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 78
Hvor der er fugle af Maren Uthaug Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 132,-
Skønlitteratur 68
Afsporet af Michael Katz Krefeld Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 44,-
Skønlitteratur 78
Vi kunne alt af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 64,-
Skønlitteratur 83
Folkets skønhed af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 78
Kort over Paradis af Knud Romer Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 99,-
Skønlitteratur 79
Haabet af Mich Vraa Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 89,-
Skønlitteratur 88
1984 af George Orwell Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 42,-
Skønlitteratur 75
Krokodillevogteren af Katrine Engberg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 80,-
Skønlitteratur 84
Dræb ikke en sangfugl af Harper Lee Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 78,-

Andre populære bøger i samme genre

Biografier og erindringer 75
Undervejs - Dronning Margrethe fortæller til Tom Buk-Swienty af Tom Buk-Swienty Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Biografier og erindringer
En dronnings smykkeskrin af Heidi Laura Indbundet bog
PRISER FRA KR. 330,-
Biografier og erindringer 76
Der er antal på alt af Jakob Kvist og Lars Høgh Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Biografier og erindringer 72
Syv år for PET af Morten Skjoldager Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 66,-
Biografier og erindringer 71
Kvinde Kend Din Historie af Gry Jexen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Biografier og erindringer 79
Et forjættet land af Barack Obama Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 183,-
Biografier og erindringer 65
Mit magiske træ af Rane Willerslev og Danni Travn Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 141,-
Biografier og erindringer 69
Monark og menneske af Thomas Larsen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Biografier og erindringer 80
Hjemmehjælperen Ramona og andre englelige væsener og væsentlige engle af Hella Joof Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Biografier og erindringer 57
Ting, jeg har lært, da det var for sent af Petra Nagel Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Biografier og erindringer 80
Et liv med LEGO af Jens Andersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Biografier og erindringer 84
Kim Larsen af Jens Andersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 80,-
Biografier og erindringer 72
Under bjælken af Jens Andersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 113,-
Biografier og erindringer 79
Alt hvad jeg ved om kærlighed af Dolly Alderton Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-
Biografier og erindringer 69
Hærdet af Casper Fauerholdt og René Dahl Andersen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 168,-
Biografier og erindringer 74
Det ensomme hjerte af Tom Buk-Swienty Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 112,-
Biografier og erindringer 86
Løvinden af Tom Buk-Swienty Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Biografier og erindringer 65
Rødder af Marie Louise Toksvig og Nedim Yasar Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 125,-
Biografier og erindringer 62
Datteren af Annette Heick Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 117,-
Biografier og erindringer 65
En ny begyndelse af Jørn Jønke Nielsen Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 144,-
Biografier og erindringer 73
Dronning Margrethe af Karin Palshøj Indbundet bog
PRISER FRA KR. 240,-
Biografier og erindringer 85
En linje i verden af Dorthe Nors og Henrik Saxgren Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 186,-
Biografier og erindringer 65
De dybeste rødder af Thomas Larsen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 70,-
Biografier og erindringer 80
Papmaché-reglen af Hella Joof Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 85,-