De drömmande städerna af KG Johansson
?/100
Endnu ingen anmeldelser

De drömmande städernaaf KG Johansson

"De drömmande städerna" består av två delar varav den ena är novellsamlingen "Donatello" och den andra romanen "London". I novellsamlingen hittas bland annat "Den gamle vid elden", om den gamle, fårade mannen som inte längre vet om han är den som berättar eller lyssnar. Romanen "London" handlar bland annat om datorgeniet Fisher, född 2033. De två olika delarna står i snäv kontrast och bildar en utmanande helhet.
KG Johansson är en prisbelönt svensk författare. Han är flerfaldig vinnare av Spektakulärt pris för årets bästa science fiction roman. Förutom att skriva för både ungdomar och vuxna har han varit Sveriges första professor i rockmusik.
De bedste priser:
Streaming-tjenesteAbonnementspris
Læs eller lyt hos Mofibo

Læs og lyt til denne og andre gode bøger i op til 20 timer for kr. 89 om måneden.
Mofibo giver også mulighed for 100 timers lytning for kr. 129 om måneden eller ubegrænset lytning for kr. 149 om måneden.
Tilmeld dig herover, download app'en og så er du i gang.

De drömmande städerna af KG Johansson

De drömmande städerna

af KG Johansson

Ebog (ePub), 285 sider

ISBN: 9788726741353

Udgivet 06-01-2021 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'De drömmande städerna' i de 488 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 112.758 andre anmeldelser af bøger.