Den mördade i Mölndal af Kjell E. Genberg
?/100
Endnu ingen anmeldelser
Nils Holgersson, den unge och självsäkre poliskommissarien, har blivit varm i kläderna. Han har blivit en polis ut i fingerspetsarna och är skicklig som få. Året har hunnit bli 1967 och omläggningen av högertrafiken är på allas läppar. För Holgersson, som just blivit medlem hos Riksmordkommissionen, är emellertid inte vilken sida av vägen man kör bil på den hetaste potatisen. Det är ett alldeles synnerligen brutalt kvinnomord ute i Mölndal.

"Den mördade i Mölndal" är den tredje och avslutande delen i serien om poliskommissarie Nils Holgerssons eskapader i slutet på 50-talet och 60-talet.

Följer den unge kommissarien Nils Holgerssons eskapader inom polisväsenden i slutet på 50-talet och början på 60-talet.
Kjell Erling Genberg (1940-) är en svensk författare och manusförfattare från norra Hälsingland. Genberg är främst känd för sina deckarromaner, westernromaner och sin otroliga produktivitet som författare.
De bedste priser:
NetboghandlerPrisPris inkl. fragt
Bog&ide59,95
Den mördade i Mölndal af Kjell E. Genberg

Den mördade i Mölndal

af Kjell E. Genberg

Ebog (ePub), 213 sider

ISBN: 9788726711134

Udgivet 25-08-2021 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Den mördade i Mölndal' i de 522 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 113.890 andre anmeldelser af bøger.