Flight 139 har kapats
?/100
Endnu ingen anmeldelser

Flight 139 har kapats

Fredagen den 21 juni 1985 kapas ett flygplan, tillhörigt Brathens SAFE. Det är en Boeing 737 med kännetecknat LS-SUG. Planet hade lämnat Værnas flygplats och var på väg till Oslos flygplats med 116 passagerare och en besättning på fem man ombord.

Men när planet kommit upp på sin marschhöjd blev kaptenen informerad om att en av flygvärdinnorna hölls som gisslan längst bak i planet av en man som var beväpnad med en pistol. Norges första flygplanskapning var därmed ett faktum.
I Nordisk kriminalkrönika berättar poliser själva om sina mest uppmärksammade, omskakande, och svåra fall.
Nordisk Kriminalkrönika är ett historiskt verk. Berättelserna och samlingarna är uttryck för den samtid som de skrevs i, och kan i enstaka fall ha föråldrat eller kontroversiellt innehåll. Eventuellt stötande material är inte uttryck för förlagets hållning.
De bedste priser:
Streaming-tjenesteAbonnementspris
Læs eller lyt hos Mofibo

Læs og lyt til denne og andre gode bøger i op til 20 timer for kr. 89 om måneden.
Mofibo giver også mulighed for 100 timers lytning for kr. 129 om måneden eller ubegrænset lytning for kr. 149 om måneden.
Tilmeld dig herover, download app'en og så er du i gang.

Flight 139 har kapats

Flight 139 har kapats

Indlæst af Elin Mohede

Lydbog til download

ISBN: 9788726165616

Udgivet 11-03-2019 af SAGA Egmont

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Flight 139 har kapats' i de 488 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 112.944 andre anmeldelser af bøger.