Genusdoktrinen af Ivar Arpi
?/100
Endnu ingen anmeldelser
En revolution sveper genom våra universitet. Den kallas jämställdhetsintegrering och används som täckmantel för en radikal och djupgående process. Kvinnor kvoteras in, bakom lyckta dörrar. Forskare tystnar av rädsla för repressalier. Kunskapen snedvrids när forskningsmedel villkoras med att man måste anlägga ett genusperspektiv om det så är glaciärer, mumintroll eller brofästen man forskar om. Det som nu sker på universiteten påverkar snart hela samhället.
Anna-Karin Wyndhamn, doktor i pedagogiskt arbete vid Göteborgs universitet, har jobbat i nästan tjugo år med jämställdhetsfrågor. Men när hon började på Nationella sekretariatet för genusforskning, som då hade ansvar för att stödja jämställdhetsarbetet vid alla lärosäten och forskningsråd, upptäckte hon ett radikalt förändringsprojekt hon inte kunde stå bakom. Hon tog kontakt med Ivar Arpi, ledarskribent på Svenska Dagbladet, och tillsammans bestämde de sig för att granska de makthavare som sprider genusdoktrinen i Sverige.
De bedste priser:
NetboghandlerPrisPris inkl. fragt
Bog&ide319,95
williamdam.dk312,00
Genusdoktrinen af Ivar Arpi og Anna-Karin Wyndhamn

Genusdoktrinen

af Ivar Arpi & Anna-Karin Wyndhamn

Indbundet bog, 374 sider

ISBN: 9789188589347

Udgivet 04-05-2020 af Fri Tanke Förlag

Ingen boganmeldelser ...

Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Genusdoktrinen' i de 496 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 113.762 andre anmeldelser af bøger.