King Lear af William Shakespeare

King Lear af William Shakespeare

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
Based on the mythological Leir of Britain, the main character of King Lear decides to retire from the throne and hands over the kingdom his daughters.

The premonition of the division of the kingdom will solely be based on the girls’ strength of flattery. His two oldest daughters flatter him greatly, but the youngest one, Cordelia, refuses to play this game. King Lear is furious and chooses to banish her despite her love for him.

Soon, however, the old king finds himself overruled by his oldest daughters and is driven to madness. Who will now fix the kingdom and resolve the civil wars to come?

King Lear is a classic book for adults, one of Shakespeare’s most tragic and heart-breaking plays as it searches the depths of human suffering and despair. Great for fans of Gayle Forman and John Green.
William Shakespeare (1564-1616) was an English playwright, poet and actor. Regarded as the greatest playwright in the world and the greatestEnglish languagewriter, her wrote poems and sonnets, and also comedic, tragic and historical plays such as ''Hamlet'', ''Othello'', ''King Lear'', ''Much Ado About Nothing'', ''A Midsummer Night's Dream'' and ''Macbeth''. Incredibly influential and popular, he also invented numerous words and phrases.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'King Lear' af William Shakespeare i de 384 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 92.344 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger af William Shakespeare

Skønlitteratur
Sonetter af William Shakespeare Hæftet bog · Lydbog
PRISER FRA KR. 63,-
Biografier og erindringer
Henry VIII af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Much Ado About Nothing af William Shakespeare Paperback · Ebog
PRISER FRA KR. 66,-
Skønlitteratur
Makbet af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 13,-
Biografier og erindringer
All's Well That Ends Well af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur 67
Richard II af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur
The Taming of the Shrew af William Shakespeare Paperback · Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Measure for Measure af William Shakespeare Paperback · Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Poskromienie złośnicy af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 13,-
Skønlitteratur
Król Lear af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
Hamlet af William Shakespeare Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur
Burza af William Shakespeare Ebog
PRISER FRA KR. 10,-

Andre bøger udgivet af SAGA Egmont

Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 89
Stolthed og fordom af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 35,-
Skønlitteratur 94
Kongens Fald af Johannes V. Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 83
Folkets skønhed af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 68
Afsporet af Michael Katz Krefeld Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 44,-
Skønlitteratur 78
Vi kunne alt af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 64,-
Skønlitteratur 78
Kort over Paradis af Knud Romer Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 99,-
Skønlitteratur 75
Krokodillevogteren af Katrine Engberg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 80,-
Skønlitteratur 78
Hvor der er fugle af Maren Uthaug Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 132,-
Skønlitteratur 79
Haabet af Mich Vraa Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 89,-
Skønlitteratur 73
Stormfulde højder af Emily Brontë Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 88
1984 af George Orwell Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 42,-

Andre populære bøger i samme genre

Biografier og erindringer 75
Undervejs - Dronning Margrethe fortæller til Tom Buk-Swienty af Tom Buk-Swienty Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Biografier og erindringer 79
Et forjættet land af Barack Obama Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 183,-
Biografier og erindringer 71
Kvinde Kend Din Historie af Gry Jexen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Biografier og erindringer 65
En dronnings smykkeskrin af Heidi Laura Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 171,-
Biografier og erindringer 76
Der er antal på alt af Jakob Kvist og Lars Høgh Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Biografier og erindringer 82
Et liv med LEGO af Jens Andersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Biografier og erindringer 72
Syv år for PET af Morten Skjoldager Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 66,-
Biografier og erindringer 80
Hjemmehjælperen Ramona og andre englelige væsener og væsentlige engle af Hella Joof Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Biografier og erindringer 65
Mit magiske træ af Rane Willerslev og Danni Travn Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 141,-
Biografier og erindringer 57
Ting, jeg har lært, da det var for sent af Petra Nagel Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Biografier og erindringer 74
Det ensomme hjerte af Tom Buk-Swienty Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 112,-
Biografier og erindringer 72
Under bjælken af Jens Andersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 113,-
Biografier og erindringer 65
Rødder af Marie Louise Toksvig og Nedim Yasar Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 125,-
Biografier og erindringer 80
Papmaché-reglen af Hella Joof Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 85,-
Biografier og erindringer 84
Kim Larsen af Jens Andersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 80,-
Biografier og erindringer 79
Alt hvad jeg ved om kærlighed af Dolly Alderton Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-
Biografier og erindringer 69
Hærdet af Casper Fauerholdt og René Dahl Andersen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 168,-
Biografier og erindringer 62
Datteren af Annette Heick Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Biografier og erindringer 65
En ny begyndelse af Jørn Jønke Nielsen Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 144,-
Biografier og erindringer 75
Tvilling Yndling Grævling af Hella Joof Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Biografier og erindringer 85
En linje i verden af Dorthe Nors og Henrik Saxgren Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 162,-
Biografier og erindringer 86
Løvinden af Tom Buk-Swienty Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Biografier og erindringer 77
Frihedens ild af Wolfram Eilenberger Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 218,-
Biografier og erindringer 63
Dage med mildhed, modgang og mirakler af Hella Joof Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 113,-