Macbeth af William Shakespeare og Ole Juul Lund

Macbeth Genfortalt på moderne dansk af William Shakespeare og Ole Juul Lund

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
Power and despair are at their uppermost suspense between witchcraft, bloody severed heads and darkness loom over this magnificent play by William Shakespeare. Set in medieval Scotland, we encounter riddles, prophecies and bloody murders in this historical fiction play.

Returning home from battle, Macbeth rises in the ranks of Scottish noblemen, murder after murder. Is it worth it getting the final crown at the price of a soul? Manslaughter, lies and betrayal drives Macbeth’s desire for ultimate control. Furthermore, Lady Macbeth stands as one of Shakespeare’s strongest female characters, forceful and aggressive she is blinded by ambition. Will she realise the consequences of her actions before it is too late?

''Macbeth'' is known to be filled with action and mystery, perfect for fans of Kate Rhodes and Richard Osman. William Shakespeare (1564-1616) is widely considered the world's greatest dramatist and is often referred to as England's national poet or the Bard. Most famous for his timeless plays, he also wrote a multitude of poems and sonnets. Shakespeare was the blockbuster writer of his day, his many works concerning universal themes of life, love, death, revenge, grief, jealousy, murder, magic, and mystery. Among some of his most famous are ''Macbeth'', ''Romeo and Juliet'', and ''Hamlet'', but the list is long, and many continue to be studied and performed, both their original form and modern adaptations.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Macbeth' af William Shakespeare og Ole Juul Lund i de 362 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 90.053 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger udgivet af Bolden

Faglitteratur 66
Livsstil er en livsstil af Anders Matthesen Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 117,-
Skønlitteratur 50
Julegrisen af J.K. Rowling Ebog
PRISER FRA KR. 117,-
Skønlitteratur 85
Store Kongensgade 23 af Søren Ulrik Thomsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 74,-
Biografier og erindringer 66
Datteren af Annette Heick Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 117,-
Skønlitteratur 85
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 110,-
Biografier og erindringer 71
Kvinde Kend Din Historie af Gry Jexen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Skønlitteratur 62
Du kan alt af Christian Jungersen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 144,-
Skønlitteratur 66
Bar af Kristian Ditlev Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 74,-
Skønlitteratur 82
Margrete I af Anne Lise Marstrand-Jørgensen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 115,-
Biografier og erindringer 66
En forfatters dagbog 2010-2020 af Suzanne Brøgger Hæftet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 117,-
Faglitteratur 74
Yngre med årene af Bente Klarlund Pedersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 115,-
Skønlitteratur 83
Harry Potter og De Vises Sten af J.K. Rowling Hæftet bog · Lydbog
PRISER FRA KR. 90,-

Andre populære bøger i samme genre

Faglitteratur 66
Livsstil er en livsstil af Anders Matthesen Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 117,-
Faglitteratur 79
Gopler ældes baglæns af Nicklas Brendborg Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 150,-
Faglitteratur 64
Vi er det liv vi lever af Svend Brinkmann Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 132,-
Faglitteratur 59
Blondinens betragtninger af Helle Thorning-Schmidt Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 186,-
Faglitteratur 74
Yngre med årene af Bente Klarlund Pedersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 115,-
Faglitteratur 73
Det hele handler ikke om dig af Niels Overgaard Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 125,-
Faglitteratur 72
Gaven til maven af Anette Harbech Olesen Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 145,-
Faglitteratur 81
Derfor forelsker du dig aldrig i den forkerte af Jytte Vikkelsøe Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 70,-
Faglitteratur 66
Lærke Bagger strik af Lærke Bagger Indbundet bog
PRISER FRA KR. 300,-
Faglitteratur 76
De bedste fra Madbanditten af Jane Faerber Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 145,-
Faglitteratur 74
Størst af alt af Lone Frank Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Faglitteratur 82
Jytte fra Marketing er desværre gået for i dag af Morten Münster Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 113,-
Faglitteratur
Valdemarsro jul af Ann-Christine Hellerup Brandt Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 145,-
Faglitteratur 67
Pseudoarbejde af Anders Fogh Jensen og Dennis Nørmark Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 113,-
Faglitteratur 61
Hvad er et menneske? af Svend Brinkmann Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-
Faglitteratur 63
Kunsten at være fucking ligeglad af Mark Manson Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 169,-
Faglitteratur 86
Viking af Jeanette Varberg Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 113,-
Faglitteratur 66
Højskolesangbogen 2020    
PRISER FRA KR. 246,-
Faglitteratur
Interview af Svend Brinkmann og Steinar Kvale Hæftet bog
PRISER FRA KR. 375,-
Faglitteratur 58
Mit år med Gud af Svend Brinkmann Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Faglitteratur 89
Store Nordiske Krig af Dan H. Andersen  
PRISER FRA KR. 404,-
Faglitteratur 65
Lev mere tænk mindre af Pia Callesen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 112,-
Faglitteratur 80
Argumenter imod kvinder af Birgitte Possing Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Faglitteratur 85
Godnathistorier for rebelske piger af Francesca Cavallo og Elena Favilli Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 162,-