
Bedste pris: 396,00 kr.Historie, kultur, religion og filosofi
Tankar om lycka : några naturvetenskapliga forskares perspektiv
?/100
Billigst lige nu
396,00 kr.
hos williamdam.dk

Bedste pris: 396,00 kr.Historie, kultur, religion og filosofi
Tankar om lycka : några naturvetenskapliga forskares perspektiv
?/100
Billigst lige nu
396,00 kr.
hos williamdam.dk
Vælg udgave
Sammenlign priser

Tankar om lycka : några naturvetenskapliga forskares perspektiv
Forfatter: Kjell O. Lejon (red.)
Format: Hæftet
Sider: 315
ISBN: 9789173319782
Forlag: Carlsson Bokförlag
Udgivet: 14. august 2019
Forlagets beskrivelse
Vad är lycka? Hur vi än beskriver den, så verkar det som att vi i alla tider och i alla sammanhang funnit den eftersträvansvärd. Längtan efter att vara lycklig eller att få erfara lycka präglar även fortsatt många mänskliga uttryck. Den kan närmast betraktas som något som obönhörligt är förknippat med den mänskliga existensen. Vi drivs framåt, men såsom av en längtan tillbaka till ett förlorat paradis.
Men är lycka en känsla man vill uppnå? Eller ett välbefinnande? Ett önskvärt tillstånd, bortom det flyktiga? Och var finner man lyckan? Den verkar i så många sammanhang snabbt övergående. Kan den bli beständig? I så fall, hur? Kan jag själv bidra till min egen lycka? Eller till mina närmastes lycka?
Här möter vi elva intresseväckande infallsvinklar utifrån fyra olika disciplinära perspektiv: filosofiska, konstvetenskapliga, religionsvetenskapliga och socialantropologiska. Alla författarna är verksamma vid Linköpings universitet. Med prof. Kjell O. Lejon som redaktör är Tankar om lycka den tredje volymen efter "Föreställningar om döden" och "Perspektiv på den andre". Övriga medverkande är konstvetarna Niclas Franzén, Anna Ingemark, Kerstin Lind, Karin Ström Lehander och Gary Svensson, socialantropologerna Björn Alm och Åsa Nilsson Dahlström, religionsvetaren Fredrik Gregorius samt filosoferna Martin Berzell, András Szigeti och Fredrik Stjernberg.
Ingen boganmeldelser ...Læs mere›
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'Tankar om lycka : några naturvetenskapliga forskares perspektiv' i de 527 aviser, blogs og andre medier, vi har fulgt siden 2010. Men vi har fundet 119.152 andre anmeldelser af bøger.