The Children of the Sea af Joseph Conrad

The Children of the Sea af Joseph Conrad

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
The trading ship Narcissus is sailing towards London, but long the way the ship and its crew pick up a West Indian black sailor, James, who shortly after falls ill. To prevent contamination aboard the ship, James must stay in his cabin.

But as minutes turn into hours, and days into weeks, the rest of the crew starts doubting whether James is ill at all. And even if he is, can he be allowed to stay in his room when a violent storm is brewing, and every hand is needed on deck?

This book has been said to be Joseph Conrad’s best work of his early period. For fans of ‘The Martian’ and ‘Project Hail Mary’ by Andy Weir.
Joseph Conrad (1857-1924) was a Polish-British author, considered to be one of the best English novelists. His works included ‘Lord Jim’, ‘Nostromo’, and ‘The Secret Agent’. His most famous novel ‘Heart of Darkness' was inspired by his experiences on the open sea. His many written works have influenced numerous authors and films due to his unique narrative style and prominent anti-hero characters.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'The Children of the Sea' af Joseph Conrad i de 401 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 95.680 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger af Joseph Conrad

Skønlitteratur
The Rover af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
Nostromo af Joseph Conrad Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 11,-
Skønlitteratur
Romance af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
The Inheritors af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 40,-
Skønlitteratur
Typhon af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur
U kresu sił af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 24,-
Skønlitteratur
The Nature of a Crime af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Twixt Land and Sea af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Within the Tides af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Gaspar Ruiz af Joseph Conrad Ebog
PRISER FRA KR. 40,-
Skønlitteratur
The Mirror of the Sea af Joseph Conrad Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 66,-
Skønlitteratur
Amy Foster af Joseph Conrad Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 41,-

Andre bøger udgivet af SAGA Egmont

Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 78
Vi kunne alt af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 64,-
Skønlitteratur 83
Folkets skønhed af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 90
Lykke-Per af Henrik Pontoppidan Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 24,-
Biografier og erindringer 76
Som blad i høst af Uffe Ellemann-Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 89
Stolthed og fordom af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 35,-
Skønlitteratur 75
Krokodillevogteren af Katrine Engberg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 80,-
Skønlitteratur 78
Kort over Paradis af Knud Romer Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 99,-
Skønlitteratur 94
Kongens Fald af Johannes V. Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Faglitteratur 73
Takt og Tone af Emma Gad Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 78
Hvor der er fugle af Maren Uthaug Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 132,-
Faglitteratur
ADHD af Kristin Leer Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 65,-

Andre populære bøger i samme genre

Skønlitteratur 58
Uglens øje af Sissel-Jo Gazan Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 162,-
Skønlitteratur 75
Man skulle nok have været der af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Skønlitteratur 71
SULT af Tine Høeg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 153,-
Skønlitteratur 71
Det vågne hjerte af Merete Pryds Helle Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 130,-
Skønlitteratur 81
Meter i sekundet af Stine Pilgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Skønlitteratur 74
Hvis der skulle komme et menneske forbi af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 89,-
Skønlitteratur 85
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 121,-
Skønlitteratur 66
Mord på kostskolen af Lucinda Riley Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 130,-
Skønlitteratur 80
Annas sang af Benjamin Koppel Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 117,-
Skønlitteratur 80
Natrium Chlorid af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 150,-
Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 78
Farskibet af Glenn Bech Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 74,-
Skønlitteratur 76
Lenins bodyguard af Leif Davidsen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 140,-
Skønlitteratur 93
Det ender med os af Colleen Hoover Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 55,-
Skønlitteratur 84
Den, der lever stille af Leonora Christina Skov Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 83
Kryb af Julie Hastrup Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 162,-
Skønlitteratur 79
At skille sig af med en kat af Haruki Murakami Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 139,-
Skønlitteratur 75
Stenens tid af Johan Ottosen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 40,-
Skønlitteratur 76
Snehild af Anne-Marie Vedsø Olesen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 75
Ædru af Jesper Stein Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 180,-
Skønlitteratur 67
Den røde glente af Elsebeth Egholm Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 130,-
Skønlitteratur 65
Vand til blomster af Valérie Perrin Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 144,-
Skønlitteratur 77
Kvinde set fra ryggen af Jesper Wung-Sung Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 139,-
Skønlitteratur 72
Tre dage i april af Mich Vraa og Jesper Bugge Kold Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 135,-