The Duke and the Preacher's Daughter af Barbara Cartland

The Duke and the Preacher's Daughter af Barbara Cartland

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
Imperious, handsome and gallant in battle, the Duke of Kingswood has stolen the hearts of many society belles but he is determined never to marry. To continue the family line, he is counting on his cousin and heir presumptive, Richard, to marry well and produce a son.

To the Duke’s horror, Richard falls for society siren and acclaimed beauty Lady Delyth Maulden and disaster turns to tragedy when Richard finds his beloved in the arms of another, shoots him and turns his gun on himself.

With Richard at death’s door, the Duke is determined that he shall find a more suitable young beauty to mend his broken heart and thwart Lady Delyth’s scheming ways. Enter the beautiful, grey-eyed waif, Benedicta Calvine. When the Duke helps her ailing father as he rides through his estate, the two's lives become entwined.

Could this modest, unassuming beauty be the ideal bride the Duke seeks for Richard or will his own feelings begin to get in the way...?

A light-hearted, swoony-worthy regency romance, perfect for fans of Julia Quinn, Georgette Heyer and Lisa Kleypas

British author Barbara Cartland wrote over 700 novels and was most famous for her contemporary and historical romances. A prominent figure in London society, the young Cartland began her writing career as a gossip columnist for the Daily Express. It was partying in 1920's London that gave her inspiration for her first book, ''Jigsaw'', a racy society thriller.After marrying into the McCorquodale family, she began writing romance and holds a Guinness World Record for the most number of books published in one year: 191. Her books have been translated into many different languages, as well as adapted for stage and screen. She is beloved the world over and even counts the young Princess Diana as one of her many fans.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'The Duke and the Preacher's Daughter' af Barbara Cartland i de 401 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 98.674 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger af Barbara Cartland

Skønlitteratur
Et spil om kærlighed af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 47,-
Skønlitteratur
Leona, mijn liefste af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 29,-
Skønlitteratur
Een kus voor de koning af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 36,-
Skønlitteratur
Flammende kærlighed af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 45,-
Skønlitteratur
Hertugens dilemma af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 45,-
Skønlitteratur
Hart tegen hart af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 36,-
Skønlitteratur
Rijpe liefde af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 29,-
Skønlitteratur
Een hart op de vlucht af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 36,-
Skønlitteratur
De blauwe heide af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 36,-
Skønlitteratur
Liefde in Kashmir af Barbara Cartland Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 29,-
Skønlitteratur
Une blonde inconnue af Barbara Cartland Ebog
PRISER FRA KR. 36,-
Skønlitteratur
L'Amour brille dans tes yeux af Barbara Cartland Ebog
PRISER FRA KR. 36,-

Andre bøger udgivet af SAGA Egmont

Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 90
Lykke-Per af Henrik Pontoppidan Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 28,-
Skønlitteratur 78
Hvor der er fugle af Maren Uthaug Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 132,-
Skønlitteratur 75
Krokodillevogteren af Katrine Engberg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 80,-
Skønlitteratur 78
Vi kunne alt af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur 94
Kongens Fald af Johannes V. Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 89
Stolthed og fordom af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 35,-
Skønlitteratur 83
Folkets skønhed af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Faglitteratur 73
Takt og Tone af Emma Gad Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 76
Blækhat af Sissel-Jo Gazan Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 84
Dræb ikke en sangfugl af Harper Lee Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 78,-
Skønlitteratur 78
Kort over Paradis af Knud Romer Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-

Andre populære bøger i samme genre

Skønlitteratur 83
Blodmånen af Jo Nesbø Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 76
11% af Maren Uthaug Indbundet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 170,-
Skønlitteratur 52
Drømmene maler virkeligheden af Tobias Rahim  
PRISER FRA KR. 219,-
Skønlitteratur 70
Kriger uden maske af Hanne-Vibeke Holst Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 150,-
Skønlitteratur 82
Pige, 1983 af Linn Ullmann Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Skønlitteratur 83
Den, der lever stille af Leonora Christina Skov Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 81
Meter i sekundet af Stine Pilgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 86
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Skønlitteratur 61
Elins død af Sara Blædel Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 180,-
Skønlitteratur 74
Hvis vi ikke taler om det af Leonora Christina Skov Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-
Skønlitteratur 64
Skyggeriget af Kim Faber og Janni Pedersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 170,-
Skønlitteratur 93
Det ender med os af Colleen Hoover Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 50,-
Skønlitteratur 63
Det brændende blad af Katrine Engberg Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 150,-
Skønlitteratur 75
Om udregning af rumfang I af Solvej Balle Hæftet bog
PRISER FRA KR. 197,-
Skønlitteratur 81
Annas sang af Benjamin Koppel Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 80
Natrium Chlorid af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 75
Man skulle nok have været der af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 130,-
Skønlitteratur 80
Harry Potter og Fønixordenen (illustreret) af J.K. Rowling Indbundet bog
PRISER FRA KR. 333,-
Skønlitteratur 83
Harry Potter og De Vises Sten af J.K. Rowling Hæftet bog · Lydbog
PRISER FRA KR. 67,-
Skønlitteratur 79
Lenins bodyguard af Leif Davidsen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 135,-
Skønlitteratur 71
Julegrisen af J.K. Rowling Ebog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 74
Hvis der skulle komme et menneske forbi af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-
Skønlitteratur 82
Et lille liv af Hanya Yanagihara Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 70,-
Skønlitteratur 73
SULT af Tine Høeg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 120,-