The Penguins' Rock af Guy de Maupassant

The Penguins' Rock af Guy de Maupassant

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
A group of old friends gathers for their annual hunting rendezvous on the coast of Normandy. Time may have passed, but their passion remains strong. One of them arrives dressed in black from head to toe, insisting that he must leave soon. Pressed for answers, he tells them his story. Fast-paced and mysterious, this is a story of priorities, friendship, and the human condition. Maupassant's musings on our inability to understand fellow humans make this perfect for fans of Anton Chekhov. Guy de Maupassant (1850-1893) was a French writer. Famed for being a master of the short story, he also wrote travel books and occasionally dabbled in poetry. His stories mainly focus on the relationships between men and women sitting at crossroads in their lives - whether personal or professional. His dramatic flair is largely influenced by French novelist Gustave Flaubert and is perfect for fans of Anton Chekhov's short stories. The most notable of the 300 short stories that he wrote include 'Bel Ami', 'Une Vie', and 'The Dumpling'.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'The Penguins' Rock' af Guy de Maupassant i de 384 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 92.344 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger af Guy de Maupassant

Skønlitteratur
Pierre e Jean af Guy de Maupassant Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 21,-
Skønlitteratur
Un Parricide af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 7,-
Skønlitteratur
Le Donneur d'eau bénite af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 7,-
Skønlitteratur
Menuet af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 7,-
Skønlitteratur
Madame Baptiste af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 7,-
Skønlitteratur
Les Tombales af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 7,-
Skønlitteratur
Pierre et Jean af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur
La Moustache af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 7,-
Skønlitteratur
The Farmer's Wife af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
The Orphan af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
The Father af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
The Question Of Latin af Guy de Maupassant Ebog
PRISER FRA KR. 16,-

Andre bøger udgivet af SAGA Egmont

Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 89
Stolthed og fordom af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 35,-
Skønlitteratur 94
Kongens Fald af Johannes V. Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 83
Folkets skønhed af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 68
Afsporet af Michael Katz Krefeld Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 44,-
Skønlitteratur 78
Vi kunne alt af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 64,-
Skønlitteratur 78
Kort over Paradis af Knud Romer Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 99,-
Skønlitteratur 75
Krokodillevogteren af Katrine Engberg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 80,-
Skønlitteratur 78
Hvor der er fugle af Maren Uthaug Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 132,-
Skønlitteratur 79
Haabet af Mich Vraa Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 89,-
Skønlitteratur 73
Stormfulde højder af Emily Brontë Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 88
1984 af George Orwell Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 42,-

Andre populære bøger i samme genre

Skønlitteratur 76
Det er de danske som flygter af Erik Valeur og Lise Ringhof Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 140,-
Skønlitteratur 81
Meter i sekundet af Stine Pilgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 127,-
Skønlitteratur 83
Natrium Chlorid af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 158,-
Skønlitteratur 79
Vittu af Iben Mondrup Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 69
I ruiner af Morten Pape Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 76
Alt dette kunne du få af Josefine Klougart Hæftet bog
PRISER FRA KR. 251,-
Skønlitteratur 74
Hvis der skulle komme et menneske forbi af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-
Skønlitteratur 75
Aldrig af Ken Follett Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 144,-
Skønlitteratur 73
Man skulle nok have været der af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Skønlitteratur 85
Offer 2117 af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 32,-
Skønlitteratur 84
Den, der lever stille af Leonora Christina Skov Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-
Skønlitteratur 84
Store Kongensgade 23 af Søren Ulrik Thomsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 74,-
Skønlitteratur 74
Blomsterdalen af Niviaq Korneliussen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 72,-
Skønlitteratur 76
Tænk ikke på mig af Vilma Sandnes Johansson Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Skønlitteratur 83
Harry Potter og De Vises Sten af J.K. Rowling Hæftet bog · Lydbog
PRISER FRA KR. 90,-
Skønlitteratur 93
Det ender med os af Colleen Hoover Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 55,-
Skønlitteratur 85
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 110,-
Skønlitteratur 87
Kastanjemanden af Søren Sveistrup Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 59,-
Skønlitteratur 77
Kvinde set fra ryggen af Jesper Wung-Sung Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 88
Eventyret om ringen af J. R. R. Tolkien Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 60,-
Skønlitteratur 74
Obscuritas af David Lagercrantz Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 69
Harry Potter og det forbandede barn af J.K. Rowling, Jack Thorne og John Tiffany Indbundet bog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 67
Lalandia af Jens Vilstrup Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 144,-
Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-