The Red Badge of Courage af Stephen Crane

The Red Badge of Courage af Stephen Crane

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
There comes a time in the course of a battle when a soldier leaves his fate in the hands of the Gods of war. He carries on with the battle at hand, the only way he knows how - fight now, think later. Stephen Cranes’ classic novel ‘The Red Badge of Courage’ offers us an insight into the mind of a young soldier. As he delves into the black depths of both PTSD and trauma, Cranes’ striking descriptions and masterful prose make this captivating novel unmissable for fans of Jack London, John Steinbeck, and Edith Wharton. Stephen Crane (1871-1900) was an American naturalist writer and journalist. He began writing as a child, but quit in favour of journalism following the death of his parents. He wrote mainly for New York magazines and newspapers, with specific focus on life in the slums. He used this experience as a starting point for his first novel ‘Maggie: A Girl of the Streets’ (1893), but his breakthrough as an author did not come until his novel ‘The Red Badge for Courage’ (1895). He later became a war correspondent, dying of tuberculosis at the age of 28. His striking descriptions, captivating plots, and masterful prose make him perfect for fans of Jack London, John Steinbeck, and Edith Wharton.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'The Red Badge of Courage' af Stephen Crane i de 353 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 89.198 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger af Stephen Crane

Skønlitteratur
Das blaue Hotel af Stephen Crane Lydbog
PRISER FRA KR. 47,-
Faglitteratur
The bride comes to Yellow Sky & The blue hotel af Stephen Crane  
PRISER FRA KR. 183,-
Faglitteratur
Modets røde kokarde af Stephen Crane Hæftet bog
UDSOLGT FRA FORLAGET

Andre bøger udgivet af SAGA Egmont

Skønlitteratur 94
Kongens Fald af Johannes V. Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 73
Stormfulde højder af Emily Brontë Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 88
1984 af George Orwell Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur
Kongeborgens hemmelighed af Michael Rasmussen og Martin Rasmussen Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 47,-
Biografier og erindringer 88
Anne Franks dagbog af Anne Frank Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Faglitteratur 83
Fra alle os til alle jer af Disney Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 26,-
Biografier og erindringer
En folkefjende af Henrik Ibsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 22,-
Skønlitteratur 76
Den gamle mand og havet af Ernest Hemingway Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 89,-
Skønlitteratur 80
Emma af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 17,-
Skønlitteratur 88
Processen af Franz Kafka Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 79
Nora af Merete Pryds Helle Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 85
Det jeg elskede af Siri Hustvedt Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 29,-

Andre populære bøger i samme genre

Skønlitteratur 82
Skønne verden, hvor er du af Sally Rooney Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 81
Meter i sekundet af Stine Pilgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 76
Det er de danske som flygter af Erik Valeur og Lise Ringhof Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 85
Gladiator af Jens Henrik Jensen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 26,-
Skønlitteratur 84
Store Kongensgade 23 af Søren Ulrik Thomsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 20,-
Skønlitteratur 73
Man skulle nok have været der af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 24,-
Skønlitteratur 74
Hvis der skulle komme et menneske forbi af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur 82
Margrete I af Anne Lise Marstrand-Jørgensen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 78
Normale mennesker af Sally Rooney Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 78
Kvæler af Kim Faber og Janni Pedersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 84
Den, der lever stille af Leonora Christina Skov Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur 78
Kvinde set fra ryggen af Jesper Wung-Sung Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 32,-
Skønlitteratur 85
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 87
Kastanjemanden af Søren Sveistrup Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur 79
Vinterland af Kim Faber og Janni Pedersen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur 85
Offer 2117 af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur 84
Tour de chambre af Tine Høeg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 26,-
Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur 73
Hvis vi ikke taler om det af Leonora Christina Skov Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 26,-
Skønlitteratur 74
Opløst af Sara Blædel og Mads Peder Nordbo Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 24,-
Skønlitteratur 66
Box af Camilla Läckberg og Henrik Fexeus Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 29,-
Skønlitteratur 75
Satans sommer af Kim Faber og Janni Pedersen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur 94
Det ender med os af Colleen Hoover Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur
Dune af Frank Herbert Hæftet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 27,-