The Schoolmaster af Anton Chekhov

The Schoolmaster af Anton Chekhov

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
Fydor Lukitch Sysoev has been regarded as the best teacher for as long as he can remember, he cares about his students and never forgets an injustice or mistreatment. However, his confidence and patience are about to be tested by a series of difficult exam questions and an anniversary dinner. ‘The Schoolmaster’ is Anton Chekhov’s take on the value of a good teacher and the powerlessness of ageing. This masterful short story is essential for fans of Orwell, Tolstoy and JD Salinger. A prolific writer of seven plays, a novel and hundreds of short stories, Anton Chekhov (1860 -1904) is considered to be a master of the short story as a genre. His detailed and often miserable descriptions of everyday Russian life speak to his own experiences, and his characters drift between humour, melancholy, artistic ambition and death, no matter their storyline. In his plays, he tends to dramatize and explore social and existential problems, whilst his short stories focus more on the horror present in everyday life, and the mystery that cloaks monotony. The majority of his popular plays, such as ‘Uncle Vanya’, ‘The Seagull’, and ‘A Hunting Accident’ have been adapted into movies, giving fans of his literature a fresh avenue to explore his perspectives.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'The Schoolmaster' af Anton Chekhov i de 330 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 87.444 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger af Anton Chekhov

Skønlitteratur
The Duel af Anton Chekhov Ebog
PRISER FRA KR. 41,-
Skønlitteratur
The Witch af Anton Chekhov Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
The Party af Anton Chekhov Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
The Lady with the Dog af Anton Chekhov Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
The Black Monk af Anton Chekhov Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
B. J. Harrison Reads The Darling af Anton Chekhov Lydbog
PRISER FRA KR. 23,-
Skønlitteratur
B. J. Harrison Reads Rothschild's Fiddle af Anton Chekhov Lydbog
PRISER FRA KR. 23,-
Skønlitteratur
B. J. Harrison Reads The Kiss af Anton Chekhov Lydbog
PRISER FRA KR. 39,-
Skønlitteratur
B. J. Harrison Reads The Bet af Anton Chekhov Lydbog
PRISER FRA KR. 23,-
Skønlitteratur
B. J. Harrison Reads The Lady With The Dog af Anton Chekhov Lydbog
PRISER FRA KR. 39,-
Skønlitteratur
The Wife af Anton Chekhov Ebog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur
The Beggar af Anton Chekhov Ebog
PRISER FRA KR. 16,-

Andre bøger udgivet af SAGA Egmont

Skønlitteratur 88
1984 af George Orwell Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 13,-
Skønlitteratur
Gentlemantyv af Maurice Leblanc Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 23,-
Skønlitteratur 73
Stormfulde højder af Emily Brontë Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 79
Nora af Merete Pryds Helle Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Biografier og erindringer 88
Anne Franks dagbog af Anne Frank Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 33,-
Skønlitteratur 84
Jane Eyre af Charlotte Brontë Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 89
Greven af Monte Cristo af Alexandre Dumas Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 40,-
Skønlitteratur 86
Vredens druer af John Steinbeck Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 28,-
Skønlitteratur 88
Processen af Franz Kafka Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Faglitteratur 60
Hooligan af Tom Carstensen og Jonas Nyrup Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 29,-
Skønlitteratur 80
Emma af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 17,-
Skønlitteratur
Enten-eller af Søren Kierkegaard Hæftet bog · Ebog
PRISER FRA KR. 23,-

Andre populære bøger i samme genre

Skønlitteratur 76
Opløst af Sara Blædel og Mads Peder Nordbo Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 27,-
Skønlitteratur 81
Meter i sekundet af Stine Pilgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 75
Man skulle nok have været der af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 24,-
Skønlitteratur 74
Hvis vi ikke taler om det af Leonora Christina Skov Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 27,-
Skønlitteratur 74
Hvis der skulle komme et menneske forbi af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 13,-
Skønlitteratur 84
Den, der lever stille af Leonora Christina Skov Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur 82
Margrete I af Anne Lise Marstrand-Jørgensen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 78
Kvinde set fra ryggen af Jesper Wung-Sung Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 27,-
Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 13,-
Skønlitteratur 85
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur
Den forsvundne søster af Lucinda Riley Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 28,-
Skønlitteratur 75
Det er de danske som flygter af Erik Valeur og Lise Ringhof Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 87
Bleg ild af Vladimir Nabokov  
PRISER FRA KR. 39,-
Skønlitteratur 83
BOB af Helle Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 27,-
Skønlitteratur 82
Shuggie Bain af Douglas Stuart Indbundet bog · Lydbog
PRISER FRA KR. 33,-
Skønlitteratur 71
Jalousimanden af Jo Nesbø Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 144,-
Skønlitteratur 75
De ansatte af Olga Ravn Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 20,-
Skønlitteratur 85
Offer 2117 af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur 74
Mit arbejde af Olga Ravn Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 69
Døden i kurbadet af Anna Grue Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 24,-
Skønlitteratur 84
Tour de chambre af Tine Høeg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 26,-
Skønlitteratur 90
Lykke-Per af Henrik Pontoppidan Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 20,-
Skønlitteratur 78
Det samme og noget helt andet af Katrine Marie Guldager Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 33,-
Skønlitteratur 81
Et lille liv af Hanya Yanagihara Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-