The White Peacock af D.H. Lawrence

The White Peacock af D.H. Lawrence

?

/100

Endnu ingen
anmeldelser
Set in a rural countryside town in late Victorian England, this a story of love, relationships and attraction.

A young woman Laetitia (Lettie), finds herself in a love triangle with two suitors, a young farmer named George Saxton and Leslie Temple, a son of a mine-owning family. Torn between her attraction to one and the prospects offered by the other, she makes a decision that will profoundly impact all characters in the years to come.

The story is narrated by Cyril Beardsall, Lettie’s brother and a friend of one of her suitors. His observations provide readers with an insight into Victorian life, from women’s fashions, home décor and issues of the day, to the local landscapes and insights into English society leading up to the Second World War.

This is D.H. Lawrence’s first novel and is often described as a biographical snapshot of his youth. It also foreshadows the brilliance he was known for in his later works. The story examines relationships between men and women and the expectations set upon them by society.

For fans of F. Scott Fitzgerald, Richard Yates and Bernhard Schlink. David Herbert Lawrence (1885-1930) was an English novelist, poet and playwright. Regarded as one of the most influential writers of the 20th century, he published many novels and poetry volumes during his lifetime. His works include ''Sons and Lovers'', ''The Rainbow'' and ''Women in Love''. He is best known for his infamous ''Lady Chatterley’s Lover'' a graphic and highly sexual novel published in Italy in 1928. It was banned in the United States until 1959 and in England until 1960.
?
Vi er endnu ikke stødt på en boganmeldelse af 'The White Peacock' af D.H. Lawrence i de 384 aviser, blogs og andre medier, vi følger. Men vi har fundet 92.344 andre anmeldelser af bøger.

Andre bøger af D.H. Lawrence

Skønlitteratur
Kangaroo af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 88,-
Faglitteratur
Twilight in Italy af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
Amores af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 41,-
Skønlitteratur
Bay af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 41,-
Skønlitteratur
Wintry Peacock af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 41,-
Biografier og erindringer
Touch and Go af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 41,-
Skønlitteratur
Look! We Have Come Through! af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Biografier og erindringer
Studies in Classic American Literature af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
England, My England af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 65,-
Skønlitteratur
The Widowing of Mrs. Holroyd af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 66,-
Faglitteratur
Fantasia of the Unconscious af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 88,-
Faglitteratur
Sea and Sardinia af D.H. Lawrence Ebog
PRISER FRA KR. 65,-

Andre bøger udgivet af SAGA Egmont

Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 89
Stolthed og fordom af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 35,-
Skønlitteratur 94
Kongens Fald af Johannes V. Jensen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 83
Folkets skønhed af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-
Skønlitteratur 68
Afsporet af Michael Katz Krefeld Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 44,-
Skønlitteratur 78
Vi kunne alt af Merete Pryds Helle Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 64,-
Skønlitteratur 78
Kort over Paradis af Knud Romer Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 99,-
Skønlitteratur 75
Krokodillevogteren af Katrine Engberg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 80,-
Skønlitteratur 78
Hvor der er fugle af Maren Uthaug Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 132,-
Skønlitteratur 79
Haabet af Mich Vraa Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 89,-
Skønlitteratur 73
Stormfulde højder af Emily Brontë Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 88
1984 af George Orwell Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 42,-

Andre populære bøger i samme genre

Skønlitteratur 76
Det er de danske som flygter af Erik Valeur og Lise Ringhof Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 140,-
Skønlitteratur 81
Meter i sekundet af Stine Pilgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 127,-
Skønlitteratur 83
Natrium Chlorid af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 158,-
Skønlitteratur 79
Vittu af Iben Mondrup Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 69
I ruiner af Morten Pape Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 76
Alt dette kunne du få af Josefine Klougart Hæftet bog
PRISER FRA KR. 251,-
Skønlitteratur 74
Hvis der skulle komme et menneske forbi af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-
Skønlitteratur 75
Aldrig af Ken Follett Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 144,-
Skønlitteratur 73
Man skulle nok have været der af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Skønlitteratur 85
Offer 2117 af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 32,-
Skønlitteratur 84
Den, der lever stille af Leonora Christina Skov Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 75,-
Skønlitteratur 84
Store Kongensgade 23 af Søren Ulrik Thomsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 74,-
Skønlitteratur 74
Blomsterdalen af Niviaq Korneliussen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 72,-
Skønlitteratur 76
Tænk ikke på mig af Vilma Sandnes Johansson Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 137,-
Skønlitteratur 83
Harry Potter og De Vises Sten af J.K. Rowling Hæftet bog · Lydbog
PRISER FRA KR. 90,-
Skønlitteratur 93
Det ender med os af Colleen Hoover Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 55,-
Skønlitteratur 85
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 110,-
Skønlitteratur 87
Kastanjemanden af Søren Sveistrup Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 59,-
Skønlitteratur 77
Kvinde set fra ryggen af Jesper Wung-Sung Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 88
Eventyret om ringen af J. R. R. Tolkien Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 60,-
Skønlitteratur 74
Obscuritas af David Lagercrantz Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 69
Harry Potter og det forbandede barn af J.K. Rowling, Jack Thorne og John Tiffany Indbundet bog
PRISER FRA KR. 145,-
Skønlitteratur 67
Lalandia af Jens Vilstrup Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 144,-
Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 62,-