Historien om Asta af Jón Kalman Stefánsson

63

/100

Glimrende bog
ifølge 9 anmeldere
I Historien om Asta følger vi Asta, hvis navn betyder kærlighed på islandsk, og netop kærligheden kommer til at skabe ravage gennem Astas liv. I starten af romanen møder vi Astas forældre, Helga og Sigvaldi, som forelsker sig hovedkulds i hinanden. Deres kærlighed er stormfuld og de har et brusende og lidenskabeligt sexliv. Helga er lidt af en femme fatale, hun er umådelig smuk og driver mændene til vanvid og en dag forlader hun pludselig manden og sine to små piger. Sigvaldi lammes af Helgas svigt og formår ikke at tage sig af sine to døtre, så Asta ender i pleje hos en varm og godhjertet kvinde. Men da hun brækker næsen på skolens mest populære fyr, sendes hun på sommerophold på vestlandet hvor hun møder Josef med de smukke øjne, og han bliver starten på Astas omtumlede kærlighedsliv. Historien fortælles dels set med Sigvaldis øjne og dels gennem de breve Asta skriver. Helga går i hundene og Sigvaldi falder ned fra en stige og mens han ligger på fortovet passerer hans liv revy. Er det virkelig nødvendigt at falde ned fra en stige og slå sig halvt fordærvet for at finde ud af hvad der er det vigtige i tilværelsen? “I det hele taget er den på sin vis bedrøvelige historie om Asta og hendes underskønne mors kamp med drifterne brolagt med spids humor og samfundsvinkler, der gør romanen til en af årets bedste fangster fra Nordatlanten. Læs Jón Kalman Stefánsson og bliv fortryllet af sproget og den skiftevis legesyge og alvorlige kærlighedshistorie.” – Weekendavisen Jón Kalman Stefánsson (f. 1963) er en af Islands allerstørste forfattere. Han debuterede i 1988, har udgivet flere digtsamlinger, noveller og romaner. Kalman har været slagteriarbejder, arbejdet i fiskeindustrien, studeret på universitet, undervist på højskole og arbejdet som bibliotekar. Boede i København i årene 1992-95. Siden 2000 forfatter på fuld tid. Han har været nomineret til Nordisk Råds Litteraturpris fire gange, senest i 2015 for romanen Fisk har ingen fødder.
83/100
WA
Fremragende anmeldelse i Weekendavisen

anmeldt af Birte Weiss 2018.08.10

En svimlende godt fortalt historie Læs Jón Kalman Stefánsson og bliv fortryllet af sproget
67/100
KD
i Kristeligt Dagblad

anmeldt af Svend Skriver 2018.08.14

Gør et stort indtryk
En kvindes kamp for ikke at gentage sin mors mønstre

Jón Kalman Stefánsson nye roman er en væsentlig fortælling om islandske Astas turbulente liv [Kort uddrag]

67/100
B
i Berlingske

anmeldt af Jeppe Krogsgaard Christensen 2018.09.19

Hvor kan han skrive, og hvor er han fuld af stærke poetiske billeder Fremstår mirakuløst god for en læser, der her møder Stefánssons stil for første gang
Er islandsk stjerneforfatters stil ved at blive manér?

Elskede og afholdte Jón Kalman Stefánsson skriver i sin store roman »Historien om Asta« om kærlighed, drifter og nedarvede mønstre i en ødelagt familie og gør det på sin vanlige springende facon. [Kort uddrag]

50/100
P
i Politiken

anmeldt af Thomas Bredsdorff 2018.08.25

Jón Kalman Stefánsson kan skrive, men det kniber med at redigere
50/100
JP
i Jyllands-Posten

anmeldt af Henriette Bacher Lind 2018.11.18

En bleg, kedsommelig roman præget af sproglig slitage og filosofisk metaltræthed
Den blinde og ubarmhjertige kærlighed

Jón Kalman Stefánssons nye roman mangler den eksistentielle nerve og sproglige sprudlen, som ellers kendetegner hans prægtige forfatterskab. [Kort uddrag]

50/100
I
Middelmådig anmeldelse i Information

anmeldt af Marie Louise Kjølbye 2018.09.14

Savner det overblik, der karakteriserer Stefánssons tidligere romaner
Et menneske, der svigter og svigtes

Jón Kalman Stefánssons nye roman savner overblik [Kort uddrag]

67/100
EB
i Ekstra Bladet

anmeldt af George Hilton 2018.09.09

Jón Kalman Stefánsson skriver som altid betagende let og præcist
Sorgen svigter aldrig

Jón Kalman Stefánsson skriver som altid betagende let og præcist rammende. Romanen springer i tid og sted og rummer et væld af sidehistorier, så det gælder om at holde tungen lige i munden. [Kort uddrag]

Ikke lagt online
LS
Litteratursiden.dk

anmeldt af Mai Skydt Villadsen 2018.08.20

HISTORIEN OM ASTA

Historien om Asta er en storslået episk fortælling om lys og mørke, kærlighed, drifter og arv. [Kort uddrag]

80/100
K
fra K's bognoter

anmeldt 2018.08.11

En fortælling fuld af livskraft
Jón Kalman Stefánsson: Historien om Asta

Jón Kalman Stefánsson kan åbenbart ikke skrive andet end rasende gode bøger. Historien om Asta, der udkommer på dansk i dag på forlaget Batzer & co., er endnu en i rækken. [Kort uddrag]

Andre bøger af Jón Kalman Stefánsson

Skønlitteratur 75
Stjernernes knitren af Jón Kalman Stefánsson Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 87
Nogenlunde på størrelse med universet af Jón Kalman Stefánsson Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 88
Menneskets hjerte af Jón Kalman Stefánsson Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur 81
Fisk har ingen fødder af Jón Kalman Stefánsson Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 78
Englenes sorg af Jón Kalman Stefánsson Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur 75
Himmerige og helvede af Jón Kalman Stefánsson Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 100,-
Skønlitteratur 96
Sommerlys og så kommer natten af Jón Kalman Stefánsson Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-

Andre bøger udgivet af Batzer & Co

Skønlitteratur 90
Lykke-Per af Henrik Pontoppidan Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 20,-
Skønlitteratur 89
Stolthed og fordom af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 87
Forbrydelse og straf af F. M. Dostojevskij Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 73
Stormfulde højder af Emily Brontë Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 88
1984 af George Orwell Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur 88
Idioten af F. M. Dostojevskij Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 87
Lolita af Vladimir Nabokov Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 75
Den store Gatsby af F. Scott Fitzgerald Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur 80
Emma af Jane Austen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 17,-
Biografier og erindringer
En folkefjende af Henrik Ibsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 22,-
Skønlitteratur 76
Den gamle mand og havet af Ernest Hemingway Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 89,-
Skønlitteratur 80
Mørkets hjerte af Joseph Conrad Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-

Andre populære bøger i samme genre

Skønlitteratur 81
Skønne verden, hvor er du af Sally Rooney Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 81
Meter i sekundet af Stine Pilgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 25,-
Skønlitteratur 62
Du kan alt af Christian Jungersen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 27,-
Skønlitteratur 76
Det er de danske som flygter af Erik Valeur og Lise Ringhof Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 78
Kvæler af Kim Faber og Janni Pedersen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 31,-
Skønlitteratur 85
Gladiator af Jens Henrik Jensen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 26,-
Skønlitteratur 84
Store Kongensgade 23 af Søren Ulrik Thomsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 74,-
Skønlitteratur 74
Hvis der skulle komme et menneske forbi af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur 73
Man skulle nok have været der af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 24,-
Skønlitteratur 82
Margrete I af Anne Lise Marstrand-Jørgensen Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 30,-
Skønlitteratur 78
Normale mennesker af Sally Rooney Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 79
Vinterland af Kim Faber og Janni Pedersen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur 87
Kastanjemanden. af Søren Sveistrup Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur 85
Hvor flodkrebsene synger af Delia Owens Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 15,-
Skønlitteratur 84
Tour de chambre af Tine Høeg Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 26,-
Skønlitteratur 84
Den, der lever stille af Leonora Christina Skov Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur 78
Kvinde set fra ryggen af Jesper Wung-Sung Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 32,-
Skønlitteratur 75
Satans sommer af Kim Faber og Janni Pedersen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 14,-
Skønlitteratur 80
En dag vil vi grine af det af Thomas Korsgaard Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 12,-
Skønlitteratur 85
Offer 2117 af Jussi Adler-Olsen Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 16,-
Skønlitteratur 74
Opløst af Sara Blædel og Mads Peder Nordbo Hæftet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 24,-
Skønlitteratur 73
Hvis vi ikke taler om det af Leonora Christina Skov Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 26,-
Skønlitteratur 66
Box af Camilla Läckberg og Henrik Fexeus Indbundet bog · Ebog · Lydbog
PRISER FRA KR. 29,-
Skønlitteratur 83
Harry Potter og De Vises Sten af J.K. Rowling Hæftet bog · Lydbog
PRISER FRA KR. 17,-